Wiadomości galicyjskie

Irena Masalska

Wykorzystano wiadomości Zachodniej Korporacji Informacyjnej

 

Pierwsza od 50 lat Msza św. w kościele św. Kazimierza.

W dniu 7 stycznia Mszę św. w obrządku bizantyjsko-ukraińskim odprawili ojcowie zakonu studyckiego – o. Sebastian, o. Antoni oraz słynny lwowski egzorcysta o. Wasal (Woronowski). Uroczystości nowej konsekracji świątyni zaplanowano na niedzielę 20 stycznia. Pomieszczenie byłego kościoła św. Kazimierza zostało niedawno przekazane Kościołowi greckokatolickiemu, parafię będą obsługiwali zakonnicy-studyci, którzy zaplanowali stworzenie tu muzeum sztuki sakralnej. Świątynia otrzyma również nowego patrona – Kazimierza-Klemensa Szeptyckiego (rodzony brat metropolity Andrzeja Szeptyckiego, przełożony klasztoru braci–studytów w Uhniowie, zamordowany w łagrachsowieckich). Przewiduje się również, że przy parafii powstanie Wschodnioeuropejskie Centrum Naukowo-Badawcze Zachowania i Rozwoju Sztuki Sakralnej „Ikona zwierciadłem historii i wiary”. W czasach sowieckich w pomieszczeniu kościoła św. Kazimierza miećciła się szkoła milicji.

Uroczysty wieczór, poświęcony Gabrieli Zapolskiej

ma odbyć się we Lwowie w końcu stycznia br. wydawnictwo „Kameniar” wspólnie z fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Federacją Organizacji Polskich na Ukrainie, organizuje wieczór poświęcony 150. rocznicy urodzin wybitnej polskiej dramatopisarki, powieściopisarki i publicystki Gabrieli Zapolskiej – «Gabriela Zapolska – imię na mapie literatckiej Ukrainy” . Zdaniem Dmytra Sapihy, dyrektora wydawnictwa „Kameniar”, instytucja ta chce uczcić wybitną postać polskiej literatury, dramatopisarkę, która mieszkała, tworzyła i została pochowana we Lwowie. Dmytro Sapiha podkreślił również, że utwory Gabrieli Zapolskiej cieszą się zainteresowaniem współczesnych ukraińskich reżyserów, między innymi wybitny ukraiński reżyser Roman Wiktiuk (pochodzący ze Lwowa), wystawił niedawno spektakl „Maleńkie małżeńskie zdrady” na podstawie utworu polskiej dramatopisarki.

Na Ziemi Lwowskiej wyciągi narciarskie są niebezpieczne dla turystów

7 stycznia br. 150 turystów przez ponad 6 godzin siedziało w fotelikach, spoglądając w dół... Działo się to na wyciągu miasteczka turystycznego „Zahar Berkut” w powiecie Skole na Ziemi Lwowskiej. Służby ratownicze mówią, że, na całe szczęście, nie było mrozu. Jak się okazało, złamała się stacja przewodnia wyciągu linowo-krzesełkowego. Kompensacją dla osób (wśród nich były także dzieci), które marzły na górze, była... bezpłatna kolacja. Niestety, wszystkie wyciągi narciarskie i krzesełkowe, położone w górach na terenie Ziemi Lwowskiej, są w złym stanie techncznym.

„Od atrakcji do szmelcu. Lwowski wic”

Tak nazywa się film dokumentalny, premiera którego odbyła się 8 stycznia br. w Muzeum Idei we Lwowie.  Reżyser Igor Czajka przedstawił historię walki o wolność słowa, toczonej między merem Lwowa Andrijem Sadowym a gazetą Lwowskiej Rady Miejskiej „Ratusz” oraz jej rtedaktorem Mykołą Saweljewym.

W Stanisławowie można podziwiać... „Dobre Anioły” i „Kary Boże”

25 grudnia  w Muzeum malarstwa w Stanisławowie otwarto wystawę lwowskiej artystki Lilii Sobol. Wśród „Dobrych Aniołów” są: „Anioł, który się chowa”, „Anioł, darujący miłość”, „Anioł, który dotyka”, „Anioł, darujący nadzieję”. Wśród „Kar Bożych” są: „Sąd Boży”, „Pierwsza kara Boża. Woda zamieniona na krew.”, „Dziewiąta kara Boża”. Ciemność”, „Trzecia kara Boża. Wszy” i in. Głównym tematem wystawy jest przeciwstawienie światła ciemności, a aniołów – karom.

Obchody 850-lecia miasta śniatyń mogą przebiegać na szczeblu ogólnokrajowym

Projekt uchwały, dotyczącej takiego zorganizowania obchodów zgłosił do parlamentu Ukrainy poseł Wołodymyr Mojsyk,  pochodzący z Pokucia. Zdaniem posła, przygotowania i obchody wymagają znaczących wydatków, przede wszystkim, związanych z odnawianiem, konserwacją i remontem zabytków architektury, archeologii, historii i kultury. Poseł uważa, że sprostanie takim działaniom jest ponad siły władz tego miasta i obwodu. Pierwsza wzmianka o śniatynie pochodzi z roku 1158, prawo magdeburskie miasto otrzymało w roku 1448.

Naukowiec z Czerniowiec otrzymał nagrodę im. Galileusza

Pierwszym w historii Ukraińcem, który otrzymał tę nagrodę, został dziekan Wydziału Inżynieryjno-Technicznego Uniwersytetu Narodowego w Czerniowcach im. Jurija Fedkowicza, prof. dr hab. Oleg Angielski. Decyzję o przyznaniu nagrody podjął odpowiedni komitet oraz Komisja Międzynarodowa d.s. Optyki. Nagroda im. Galileusza jest przyznawana jednej osobie w ciągu roku – za ważny udział w rozwoju optyki. Stanowią ją srebrny medal z wizerunkiem Galileusza, nagroda pieniężna, a także zaproszenie do udziału w Kongresie Komisji Międzynarodowej d.s. optyki. Wspomniana komisja wspiera laureata nagrody w jego działalności naukowej.

 

Wróć do strony głównej